Doğum günü ve Diş buğdayı


Oğlumun ilk yaş günü....
          26/07/08 günü evimizde sade ama anlamlı bir törenle kutladık. Önce pasta kesildi. Sonra diş buğdayı kısmına geçildi. Oğlum ilk dişini 11 aylıkken ikincisini de yaşına yakın çıkardı. Bir örtünün üzerine kalem(yazar olsun diye)  kitap (çok okusun diye) Kur'an-ı Kerim(alim olsun diye)  makas(kimine göre terzi ama bana göre designer olsun diye; hatta Asiye teyzesine göre Cerrah olsun diye)  araba (galerisi olsun diye)  para(iş adamı olsun diye) cep telefonu(bilmiyorum)  web cam(bilgisayar mühendisi olsun diye) gibi bazı aksesuvarlar konuldu.          

         Oğlum önce çok enteresan gelmiş olacak ki makası seçti. Tabi bende biraz itiraz ettim. Çünkü diğerleri hep gördüğü eline alabildiği şeylerdi. O enteresan geldi diye seçtiğini iddia ederek mızıkçılık yaptım.Sonraki tercihi ile hepimizi çok mutlu etti. Özellikle de beni. Tabi ki tercihi Kur'an-ı Kerim...

 • Diş buğdayının tarifi için www.portakalagaci.com sitesinden sevgili Hatice'den ama malesef onun haberi olmadan fikir edindim. Elbette üzerinde bazı değişiklikler de yaptım.

  Malzemeler:
 • 1 su bardağı buğday
 • ceviz içi
 • kuru dut
 • kuru üzüm
 • fındık
 • antep fıstığı
 • fındık, fıstık ve bademli bonbon şekerleri
 • siyah üzüm
 • toz şeker

         Buğday bir gece önceden ıslatılır ve ertesi gün suyu süzülür. iyice pişirilir. Pişen buğdayı soğumaya bıraktıktan sonra ayrı bir kaba servis edilmek üzere toz şeker ve siyah üzüm harici tüm malzemeler karıştırılır.  
         Siyah üzümler de dalından ayrılır ve soğuyan buğdaya eklenip bir servis tabağına alınır.
         Ayrı bir kaba da toz şeker konulur.
        Yemek için önce buğday ve üzüm karışımından kaseye alınır, ardından arzuya göre toz şeker ilave edildikten sonra fındıklı cevizli karışımdan da eklenir ve yenir.
         Adeti içine bir tane altın koymaktır ve kime çıkarsa bebeğe hediye alacağına dair anlaşılır.

         Yapılmasının esası da dişi çıkan çocuğun dişlerinin hep sağlam olmasıdır. Buğdayın besleyici özelliği sayesinde yiyen anneye sütü mineraller ile dolacak ve çocuk da bundan faydalanacaktır. 

         İç imiz rahatladıktan sonra yeme içme faslına geçtik. Sohbetler edildi, gülündü eğlenildi... Oğluma gelen hediyeleri açtık çok tatlı şeyler gelmişti. Herkese çok teşekkür ederim. Gelmeleri benim böyle bir günde yanımda olmaları bile çok çok önemliydi. Oğlumun diğer önemli günlerinde de yanında olmalarını diliyorum.


             Sanırım ben Anne olmayı öğreniyorum.
Ben O' na dünyada başına gelebilecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olma eğitimini vermeye çalışırken, onun iyi ve erdemli bir insan olması için her türlü çabayı verirken ve her türlü fedakarlıkta bulunurken o bana bunları nasıl yapacağım konusunda çok önemli bir şeyleri hatırlattı.
          Belki de bunlar yaparken benim ne olduğumu gösterdi bana. Kim bilir en usandığımda derin bir nefesle sabır çektiğimi ciğerlerime ve canlandığımı anlattı bana göz yaşlarıyla.Belki de gece uyumadığında kendine karanlıktan korkmamayı öğretti kim bilir..
           Benim bildiğim şey bana ANNE olmayı öğretirken benim aslında sadece ona yol göstermeye çalıştığım ve kendi yolunu seçerken her zaman onun arkasında olacağımdır. Canım oğlum seni her ne koşulda olursan ol hep çok seveceğim, seveceğiz....

Elif A. Örencik ZORCAN
Annen....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !